A Magyar Színházi Társaság Elnökségének összejövetele – 2008. január 28.

2008. január 28., Rátkai Klub

Jelen vannak: Csizmadia Tibor, Halasi Imre, Novák Eszter, Novák János, Solténszky Tibor Vajda Márta

Meghívott vendégek: a Magyar Látvány-, Díszlet- és Jelmeztervező Művészek Társasága képviseletében: Balla Ildikó, Zeke Edit

A kibővített elnökségi ülések sorában most a tervezőket láttuk vendégül. Zeke Edit és Balla Ildikó beszámoltak azokról a problémákról, amelyek őket foglalkoztatják. Az előadóművészeti törvénnyel kapcsolatos észrevételeiket, melyeket részben már korábban is megfogalmaztak, igyekszünk érvényre juttatni.

Hangsúlyozták annak fontosságát, hogy minden színháznál legyen szerződtetett tervező, aki nem csak saját munkájáért, hanem a színházi tárak művészi állapotáért is felelős lehet. Míg korábban 60 tervező volt állandó szerződésben, ez a szám most 11-12 körül mozog.

Megállapítottuk, hogy ez összefügg azzal a tendenciával, hogy rendezők is szinte mindenütt csak vendégként dolgoznak, akik persze hozzák magukkal saját tervezőiket.

Megoldatlan probléma a gyártó szakemberek hiánya is, s ahogy megszűnnek a műhelyek ezzel összefüggésben nincs megfelelő utánpótlásképzés.

Fontos a szerződések kérdése is. A tervezők próbáltak már felállítani egy megbízási díjra vonatkozó kategória rendszert, s azon belül meghatározni az egyes kategóriák „-tól-ig” határait, de ezt a gyakorlat megcáfolta.

Nagyon sok helyen képzetlen emberekkel készíttetik a terveket, akik kevesebbért is elvállalják a munkát. Felmerült, hogy arányosítani kellene a rendezők-tervezők honoráriumát. Mint ahogy a jogdíjak kérdése is vitatott – van, aki a jegybevételből kap 1,2-1,5%-ot, de csak kevesen, s ugyanez a helyzet a rendezőkkel is.

A jelenlegi helyzetben nagyon fontos a díszletekre és jelmezekre fordítható összeg is. A tervezés megkezdése előtt kell kikötni, hogy mennyiből kell kihozni egy adott produkció látványát. A szerződésekben erre is ki kell térni, valamint arra, hogy mire terjedjen ki a tervező felelőssége.

Elmondták, hogy szeretnék a tervezői munkát jobban dokumentálni pl. egyes neves tervezők munkásságáról könyvet kiadni, de erre nincs anyagi fedezet. Pályázatok útján próbálják megteremteni az ehhez szükséges fedezetet.

Fontos bemutatkozási lehetőség kiállítások rendezése, ez több helyen már működik, pl. a POSZT-on is minden évben vannak különböző tematikájú tervezői kiállítások. Felmerült, hogy néhány sikeres kiállítást érdemes körbeutaztatni az ország színházaiban.

Konkrétumként elhangzott, hogy tematikus kiállítást lehetne szervezni a Kaposvári Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé idejére is.

Nagyon fontosnak ítélte mindenki a világháló használatát. Ehhez azonban az is kell, hogy a tervezők folyamatosan frissítsék adataikat. Feladat lenne egy adatbázis létrehozása a fiatal, frissen végzett tervezőkről is.

Zeke Edit és Balla Ildikó megígérték, hogy az elhangzott gondolatokat rendszerezve írásban kidolgozva eljuttatják az Elnökségnek.

Ezután az Elnökség még a következő kérdéseket tárgyalta meg:

Február 6-án közös sajtótájékoztatót rendez a Társaság a MASZK-kal, a vidéki és a budapesti színigazgatókkal. A tájékoztató célja, hogy felhívja a figyelmet a szervezetekben folyó munkára, a színházak körüli problémákra. Ezzel kapcsolatban felmerült, hogy a budapesti színházak ismét veszélyben vannak. Erről további tájékoztatást kell kérni. (Novák János vállalta az információk beszerzését)

Ismét téma volt a POSZT válogató személye. Az Elnökség néhány tagja azt az álláspontot képviseli, hogy fiatalok válogassanak. Az ő friss szemléletmódjuk jobban ráirányítja a figyelmet a főbb színházi tendenciákra.

Szóba került a Társaság honlapja, illetve annak vendégkönyvében megjelent hozzászólások, melyek alpári stílusban kritizálják a Színházi Társaság tevékenységét. Az Elnökség méltatlannak gondolja az erre vonatkozó válaszadást.

Szó esett az igazgatói pályázatokról. Szegeden, miután a Társaság Novák Esztert javasolta a szakmai bizottságba, az Önkormányzat minden értesítés nélkül másokat kért fel. Az Elnökség levelet ír a polgármesternek nehezményezve ezt az eljárást.

Győrben az információk szerint a Közgyűlés már elfogadta a pályázati kiírást, s állítólag a szakmai szervezetektől senkit sem akarnak felkérni a bírálóbizottságba. Ide is levelet írunk és nyomatékosan kérjük őket, hogy vegyék figyelembe álláspontunkat.

A székesfehérvári kuratórium munkájában a Társaság részéről Mácsai Pál, a vidéki igazgatók részéről Halasi Imre vesz részt. Halasi Imre beszámolt a beérkezett pályázatokról, véleménye egyezett Mácsai már korábban felénk jelzett véleményével. Eszerint a Társaság első helyen Szurdi Miklós pályázatát támogatja a folytonosság biztosítása érdekében, második helyen Márton András pályázatát találta a legszínvonalasabbnak.

Az Elnökség úgy döntött, hogy következő összejövetelét Debrecenben tartja a DESZKA ideje alatt, hogy találkozhasson a magyar drámairodalom ott jelen lévő képviselőivel.