A Magyar Színházi Társaság közleménye

Kiállunk a Kolibri Színház védelme érdekében

A Magyar Színházi Társaság köszönetet mond a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház távozó vezetőjének, Novák Jánosnak, hiszen a Kolibri Társulatával együtt több évtizeden át felbecsülhetetlen és megkerülhetetlen értéket hoztak létre. Magyarország büszke rájuk! Ugyanakkor azt látjuk, ezen értékek veszélybe kerültek a kulturális és innovációs miniszter, Dr. Hankó Balázs döntésével, amit alátámasztanak az elmúlt napokban nyilvánosságra került információk az új igazgató személyével és terveivel kapcsolatban. Ennek alapján egyáltalán nem látjuk biztosítottnak a nemzetközileg is kimagasló és innovatív szakmai, pedagógiai program folytatását a Kolibri Színházban. Kiállunk mi is – csatlakozva az ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházak Világszervezete magyar központjának nyílt leveléhez – a Kolibri Színház védelme érdekében. Egyben Karácsony Gergely főpolgármesterhez fordulunk, és kérjük, hogy – mivel a Kolibri Színház (Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház Közhasznú Nonprofit Kft.) tulajdonosa a Fővárosi Önkormányzat – kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével a kialakult rendkívül méltatlan helyzet megoldására.
A Kolibri Színház „Közszolgáltatási Keretszerződésének” – amely az előadóművészeti szolgáltatások tartós biztosítására jött létre – Preambuluma meghatározza: bár az intézményt közösen működteti a kultúráért felelős Minisztérium és a Fővárosi Önkormányzat, a tulajdonosi jogokat a Fővárosi Önkormányzat gyakorolja. A szerződés értelmében a tulajdonos figyelemmel van a tulajdonára, arra is, hogy a közszolgáltatási feladatok teljesítése ne sérüljön. Ha egy nyertesnek nyilvánított pályázatból az derül ki, hogy a pályázó nem tartja kötelezően követendőnek a gyermek- és ifjúsági színház közszolgáltatási céljait, hiszen azokat akár meg is változtatná – ez önmagában elég indok arra, hogy a tulajdonos lépjen. Ezért is fordulunk a Főpolgármester Úrhoz a Kolibri Színház ügye kapcsán.
A helyzet szakmai kezelése azért is sürgető, hiszen nemsokára ismét tárgyalások kezdődnek a többi, szintén közös fenntartású (állami/önkormányzati) színházak működtetéséről. A teljes körű egyeztetés – beleértve a Magyar Színházi Társaság részvételét is – fontos a minőségi felelősség megteremtéséhez.
A Magyar Színházi Társaság alapszabálya szigorú: a szervezetet csakis szakmai szempontok és értékek vezérelhetik. Ebből következik, hogy az általunk formált vélemény és állásfoglalás minden esetben a magyarországi színházi szakma minőségvédelméről szól. Ez felelősség, ez kötelesség, ez feladat.

  1. január 22.

A Magyar Színházi Társaság elnöksége