A 93 éves, Kossuth-díjas Kassai Ilonát percekig tartó vastapssal ünnepelte a filmes szakma, amikor életműdíjat vett át Balatonszemesen a Bujtor István Filmfesztiválon. Vasárnap este ünnepélyes keretek között adták át a Bujtor István-díjakat. Vígjátéki alakításáért Kálloy Molnár Pétert díjazta a zsűri, a filmek egy része már Karlovy Varyba tart.
A 167 nevezett alkotás közül 110 film került a hivatalos versenyprogramba, s ezek közül 80 alkotást láthattak a nézők a XII. Bujtor István Filmfesztiválon, augusztus 19. és 22. között. Vasárnap, parádés gála keretébenvehették át a Bujtor István-díjat a fesztivál legjobbjai, de a filmek alkotóit szakmai területenként is díjazta a zsűri, amelynek elnöke Ferenczi Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, az SzFE, az ELTE és a Metropolitan Egyetem tanára, Fábry Zoltán tanítványa volt. A zsűri színész tagja Stork Natasa, a 2021-es Berlinale Shooting Stars programjának díjazottja, aki alakításáért a Les Arcs, a Valladolid és az Antalyanemzetközi filmfesztiválokon elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó elismerést. Mellette Kalász Józseffilmrendező, vágó, a Magyar Független Film és Video Szövetség tagja, Wiegmann Alfréd Nívó-díjas, Radnóti-díjas színházi és tévéfilmrendező, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője, valamint Lutter Imrefesztiváligazgató, Radnóti- és Bánffy-díjas előadóművész, producer vett részt a zsűri munkájában.
Játékfilm kategóriában az Agapé című filmért vehette át a Bujtor István-díjat Beleznai Márk, a film írója és rendezője. A két főszereplő, Hanna, a kissé elvarázsolt negyvenes egyedülálló nő (Gryllus Dorka) és Kornél, a tizenéves filmőrült (Kenéz Ágoston) találkoznak, és ráébrednek, hogy több közös van bennük, mint gondolták. A két, elsőre eltérő személyiség között, hasonló múltbeli élményeik miatt, egy teljesen valószínűtlen viszony kezd kialakulni. A film operatőre Barna Máté, vágója Kőváry Dániel, zenéjét szerezte Obbágy Máté.
A versfilmek között Kovács Gábor Attila filmje, A Párizsi lakásom kapta a Bujtor István-díjat. A film PetőczAndrás költeményét dolgozta fel, Zubornyák Zoltán előadásában.
Bujtor István-díjat kapott Elek Judit Sára Megálló című kreatív dokumentumfilmje, amely egy kis észak-magyarországi faluban élő fiatalember egyszerű életét és az élet körforgását állítja párhuzamba. Szintén elnyerte a Bujtor István-díjat Kövessy Róbert a kilencszeres kajakkenu világbajnok, Wichmann Tamás életét bemutató Magyar Lapát című portréfilmért (producer: György Lea).
Életműdíjjal jutalmazta a filmfesztivál Kassai Ilona színművészt, akit Dézsy Zoltán Tíz perc múlva háromcímű játékfilmjében láthatott a közönség. A díjat Vészabó Noémi alkotta, s a 93 éves Kossuth-díjas művészt hosszú perceken át ünnepelte a közönség.
A zsűri külön díjazta a legjobb filmes alkotói munkákat. A játékfilmek és fikciós kísérleti alkotások között a legjobb forgatókönyv a Mióta velem jár című filmé lett, amely Szeleczki Rozália munkája. Az utómunkáért vehetett át különdíjat Százados Miklós és Kádas Péter A Kilépő (Outbound) című film vágása és vizuális effektjei révén. Bujtor István szellemiségéért kapott különdíjat a Szimpla manus, Magyar Attilarendezésében, Hajdu Steve és Szőlőskei Tímea főszereplésével. A legjobb kísérleti filmért járó különdíj kapta aPirofita naplók, amit Farkas Marcell rendezett. A legjobb szórakoztató rövidfilmért az Útszél rendezője, Urbán Gergő vette át a különdíjat. Az operatőri munkáért a Szeurum című filmet díjazta a zsűri (rendezte: Farkas Marcell, operatőr: Csillag Marcell). A legjobb drámai férfi alakítás díját Jászberényi Gábor kapta, az Aracsi Norbert által rendezett Elfelejtett nemzedék című filmben mutatott játékáért. A vígjátékban nyújtott alakításáért a legjobb férfi főszereplő díjat Kálloy Molnár Péter vehette át, Mázló Imre Tízpertíz című filmjében nyújtott színészi játékáért. A legjobb női mellékszereplő Bakos Éva lett, aki a Nyíri Kovács Istvánáltal rendezett Boszorkányházban nyújtott emlékezetes alakítást. A legjobb női főszereplő díját Nagy Katicakapta, aki a Buvári Tamás-rendezte Magdolna című filmben érdemelte ki az elismerést. A legjobb rendezésért járó különdíj a Csöndend című filmé lett, melyet Tóth Gergely rendezett. Kreatív filmötletért járó dicséretet kapott a Psycho 60 című film rendezője, Végh Vozó Zoltán. A film különlegessége, hogy hatvan magyar színésznővel forgatták újra Alfred Hitchcock Psycho című filmjének híres zuhanyjelenetét. A filmben többek között Gubás Gabi, Haumann Petra, Ónodi Eszter, Hűvösvölgyi Ildikó, Péterfy Bori, Törőcsik Franciska, Trokán Anna és Trokán Nóra is látható. Az emberi sors és a társadalom egységes drámai víziójáért dicsérő oklevelet kapott a Második kör, Holtai Gábor filmje, a rejtély és a sötét humor egységéért pedig a Kócos Bt., Kocsányi András alkotása, Hegedűs D. Géza és Vizi Dávid főszereplésével.
A dokumentumfilmek között ismeretterjesztő természetfilm különdíjban részesült a Méhlegelők, Poroszka Magyar Zsolt alkotása. A sorskövető dokumentumfilm különdíját kapta az Anyáim története, Dér Asia és Haragonics Sári filmje. Különdíjat érdemelt a témaválasztás és archív felvételek kreatív alkalmazásáért aSzárnyalás című film, melynek főszereplője Besenyei Péter műrepülő világbajnok, rendezője Szabó Gábor. Azinformatív kutatómunkáért és annak átadásáért a Periférián – kisebbségben Kárpátalján című film, Hajduk Márta rendező munkája. A személyes hangvétel bátorságáért A visszatérés Epipóba című film kapott díjat, Oláh Judit rendezésében. Riporteri munkáért járó különdíjban részersült a Szolgálóleányok, Gazsó Orsolyarendezésében. Az operatőri munkáért a Dusk (Félhomály) című film kapott különdíjat, amit Ezequiel Salinasfotografált, a film rendezője Bíró Bálint. A Bujtor István szellemiségéért járó különdíjat a dokumentumfilmek között a Sopi című, Soponyai Géza hajósról szóló portréfilm kapta, melynek rendezői Kristóf Hajnalka és Vladucz Zoltán, producere Tunyogi Bernadett. A társadalmi célú téma megfogalmazásáért járó dicséretet a Szerelem című film érdemelte ki, amely a POK Média Csoport alkotása, Pachmann Péter mentorálásában, és dicsérő oklevelet kapott Vigh Vivien Mercédesz és Miklós András, a Makói Televízió által jegyzett, Ahol Pulitzer született című filmje.
A legjobb animációs filmért járó különdíjat kapta a Még emlékszem című, Chilton Flóra által rendezett alkotás.
A legjobb alkotóműhely a versfilmes kategóriában az Eleven Költők Társasága lett, amely több filmmel is bekerült a hivatalos versenyprogramba, s a Mátyás anyja Prágában és Az érchegységbeliek alkotásokkal vitték a különdíjat. Társadalmi érzékenységű megközelítéséért kapott különdíjat az Időkapszula című film, amitChilton Flóra rendezett. Kortárs szemléletű interpretálásáért érdemelt díjat Goll Kata Petőfi Sándor: Befordultam a konyhára… című filmje. Somossy Barbara munkája, Halász Gábor operatőr képeivel, a Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva szerelmére épített versfilm, Ha van még idő címmel, melyben Benkő Péter és Hámori Ildikó alakítják az előző nemzedék színészóriásait. A vers és kép egységéért járó dicséretet kapta a Szörnyszomszéd című filmért Németh Csaba és Szeles Chloe. A versmondásért járó dicsérő oklevelet KányádiSándor: Tudod… című alkotásáért Nánia Hilda vehette át, és dicséretet érdemelt Kerhut Bálint filmje, az Emlék.
A kétmillió forint értékű összdíjazás mellett a fődíjasok Belánszky Beáta képzőművész szobrát, a Ster Erikaáltal reprodukált Bujtor-mellszobrot és a Gyulai Attila képzőművész által készített Bujtor-festményt ábrázoló inget is hazavihették. A díjakat a Latinovits Emlékmű Alapítvány nevében Béres József kuratóriumi tag, a Béres Gyógyszergyár Zrt. elnöke, a Magyar Versmondók Egyesülete és a támogatók részéről Béres Klára, a Béres Alapítvány kuratóriumi elnöke, Piroch Gábor kaszkadőr, Lutter Imre producer, fesztiváligazgató, Barkó Ágoston, bencés szerzetes, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatója, Németh Kornélné, Balatonszemes polgármestere, a zsűritagok és Takács Bence műsorvezető adták át. A filmfesztivál díjátadó gáláján időkapszulát is elhelyeztek, amelybe az Ötvös Csöpi filmből ismert elvarázsolt dollárokra írták rá élményeiket a fesztiválozók.
A Bujtor Filmfesztivál minden eddigi rekordját megdöntötte. Több ezren látogattak el a programokra, a pódiumbeszélgetésekkel zajló filmvetítések többsége teltház előtt zajlott. Volt kaszkadőrshow, vörös szőnyeges felvonulás, veterán autós találkozó, koncertek, retro utcabál, Bujtor István Emlékkiállítás és Ötvös Csöpi ételkóstoló is. Az esemény szervezői a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete számos ismert és népszerű előadót szerződtetett a fesztiválra, Takács Nikolas, DJ Dominique, Gerendás Péter, Cory a HappyGangből, Huzella Péter, Szirota Jennifer, a Pécsi Nemzeti Színház művészei és a PTE Brass Bandis fellépett, az Ötvös Csöpi filmek előtt pedig kulissza beszélgetések zajlottak, többek között a fesztivál védnökeivel, Bujtor Judittal és Bujtor Balázzsal, Piroch Gábor világhírű kaszkadőrrel, akit 2007-ben a Taurus World Stunt Awards-on jelöltek a legjobb akciórendezés díjára, és Posta Lajos színművésszel. A versenyfilmes programot pódiumbeszélgetések és közönségtalálkozók kísérték, a zsűri pedig folyamatosan konzultált a filmesekkel.
(Fotók: Racskó Tibor)