Hende Csaba Elnök Úr
Varga Mihály Pénzügyminiszter Úr
Paragh László Elnök Úr
részére
Tisztelt Elnök Urak! Tisztelt Pénzügyminiszter Úr!
A Magyar Színházi Társaság csatlakozik a Szidosz és a FilmJus szinkronszakosztálya, valamint a mű– és szakfordítók kezdeményezéséhez, amellyel a KATA módosításának negatív hatására hívják fel a figyelmet, hozzátéve azt, hogy a tervezett változtatás mennyire megnehezíti az előadó-művészet területén dolgozó olyan szabadúszó művészek és dolgozók munkáját, akiknél fel nem merül a bújtatott munkaviszony lehetősége, hiszen tevékenységüket jellemzően különböző produkciókban való közreműködőkként végzik.
Súlyosbítja a helyzetet az a szabály is hogy a veszélyhelyzeti KATA kedvezmény igénybevétele esetén az éves KATA-keret csökken a moratóriummal érintett hónapokra jutó keretösszeggel. Így már eleve alacsonyabb az éves keret. Ha ezt még tovább szűkítik a tervezett szabállyal, akkor képtelenek lesznek számlaadásra a járvány miatt amúgy is megélhetési gondokkal küzdő vállalkozó művészek.
Nem tartjuk szerencsésnek, hogy ebben az amúgy is nehéz helyzetben az előnytelenül változó szabályok – a túlélés érdekében – esetleg kiskapuk keresésére kényszeríthetik a művészszakmát.
A korábban Önökhöz beérkezett javaslatban felsorolt tevékenységi körök mellett az érintettek körébe tartoznak a következők:
9001 Előadó-művészet
9002 Előadó-művészetet kiegészítő tevékenység – rendezői, produceri tevékenység, díszlet tervezése, építése, látvány- fény, hangeffektus tervezés, stb.
9003 Alkotóművészet – írói, költői, dramaturgi, szobrászi tevékenység
9004 Művészeti létesítmények működtetése – hangversenyterem, színház és egyéb művészeti létesítmény alkalmi működtetése
Kérjük, hogy a mi indokainkat is mérlegelve a korábban felsoroltak mellett, tekintsenek el a 2012. évi CXLVII. törvény 8. §-nak módosításától. Egyben felajánljuk szervezetünk segítségét bármely ilyen jellegű kérdés és probléma közös átgondolásához, az ideális megoldások megtalálásához.
Köszönettel:
a Magyar Színházi Társaság Elnöksége